Wyciek haseł

Ponad 13 milionów haseł polskich kont email wyciekło do internetu

Ogromna baza mieszcząca 1,4 miliarda haseł email zastała odkryta 5 grudnia. W tym ponad 10 milionów kont polaków. Jest to jeden z większych takich wycieków. Przy okazji dowiedzieliśmy się jakich haseł najczęściej używają Polacy.

Całą bazę przeanalizowała Zaufana Trzecia Strona i jak odkryła z ponad 13 milionów aż 3034561 haseł pochodzi z domeny wp.pl. Za nią znajdują się takie domeny jak interia.pl, o2.pl czy onet.pl. Na szczęście w bazie haseł nie znalazła się najpopularniejsza poczta – Gmail. Jeśli chcemy sprawdzić bezpieczeństwo własnego emaila istnieje bezpieczny serwis, który pozwala na to pozwoli. Jest to Have I Been Pwned. Musimy tylko pamiętać, że jeśli używamy tych samych haseł do nowych kont też jesteśmy zagrożeni. Ponieważ dzisiaj łatwo jest zidentyfikować  nasze dane właśnie po koncie email.

~~

Jakie hasła stosują Polacy?

O ile na takie wycieki nie mamy żadnego wpływu. Sami tworzymy swoje hasła. A co pokazuje statystka ? Najczęściej używane hasła to:
1. 123456
2. qwerty
3. 123456789
4.  12345
5. zaq12wsx
6. polska
7. 111111
8. 1234
9. misiek
10. monika

Macie takie hasła? Zmieńcie je!!!! 
Trzeba przyznać, że wręcz niebezpieczne jest używanie tak banalnych haseł. Szczególnie jeśli mówimy o kontach email. Mamy podłączone do nich konta bankowe, serwisy, którym podajemy nasze dane kart bankowych czy konta społecznościowe. Haker, który przejmie nasze główne konto email ma w większości dostęp do wszystkich naszych danych. A trud, który będziemy włożyć w odzyskanie i zabezpieczenie tych wszystkich kont jest zbyt duży. Niewspółmierny do ustawienia trudniejszego hasła.

Pamiętajmy też, żeby nie podawać bezsensownie naszych danych. Jeśli nie jest to potrzebne. Udostępnianie też nie jest najlepszy pomysłem. Dobrym sposobem na sprawdzenie co może wiedzieć o nas zupełnie obca osoba jest wpisanie naszego imienia i nazwiska w wyszukiwarce Google. Pamiętajcie są tam także wasze zdjęcia z takich serwisów jak Instagram czy Facebook.
A jeśli coś raz trafiło do internetu zastaje tam już na zawsze. Należy o tym pamiętać.

Dodaj komentarz

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.