Wyciek danych użytkowników Spotify

Wyciek danych użytkowników Spotify

Zespół badaczy kierowany przez Noama Rotema i Ran Locara wykrył wyciek danych użytkowników Spotify. Baza danych zawierała 380 milionów rekordów, w tym dane logowania i dane osobiste użytkowników serwisu Spotify.

Jak potwierdza zespół badawczy z vpnMentor, wyciek nie pochodził bezpośrednio z serwisu Spotify. A najprawdopodobniej baza danych należała do grupy przestępczej, która korzystała z niej do przechowywania danych.

Na podstawie analizy zespół stwierdził, że udostępniona baza zawierała dane uwierzytelniające, które zostały pozyskane z  różnych wycieków lub innych nielegalnych oszustw. Następnie przestępcy dopasowali je do użytkowników serwisu Spotify. Co dało im możliwość spersonalizowanego ataku.

Informacje z bazy danych

Baza danych użytkowników Spotify zawierała ponad 72 GB danych, a dokładnie 380 milionów rekordów i była hostowana na serwerze Elasticsearch. Badacze nie byli w stanie określić jej pochodzenia, ani też sposobu, w który przestępcy atakowali swoje ofiary.

Zgromadzone rekordy w bazie danych to:

  • nazwy użytkowników i hasła do kont w serwisie Spotify
  • adresy e-mail
  • kraje zamieszkania

Potencjalne skutki ataku

Przestępcy mogli wykorzystać bazę danych do wielu oszustw. Dodatkowo fakt, że została udostępniona bez zabezpieczenia, mógł dać możliwość skorzystania z niej przez inne grupy hakerów, które po prostu znalazły tę bazę w internecie. W raporcie badaczy vpnMentor możemy przeczytać o kilku możliwych sposobach ataku.

Oszustwa finansowe i kradzież tożsamości

Oszuści mogą wykorzystać ujawnione e-maile i nazwiska z wycieku do identyfikacji użytkowników na innych platformach i kontach w mediach społecznościowych. Przede wszystkim daje to możliwość tworzenia złożonych profili potencjalnych przyszłych ofiar oszustw.

Wyłudzanie informacji

Oszust korzystający z dostępnych danych bez problemu jest w stanie wykonać atak phishingowy. Innymi słowy, podając się pod serwis Spotify i wysyłając wiadomości e-mail, bez problemu uzyska od wielu użytkowników dane np. karty debetowej.

Nadużycie konta

Oszuści mogą, korzystając z zebranych danych sprzedać dostęp do kont lub po prostu korzystać z nich.

Działanie Spotify

Wyciek danych użytkowników Spotify został potraktowany poważnie. Firma odpowiedziała badaczom z vpnMentor jeszcze tego samego dnia. Zainicjowała reset haseł wszystkich osób, których dotyczył ten incydent bezpieczeństwa. W rezultacie korzystanie z bazy danych stało się bezużyteczne.

Podsumowując pamiętajcie jak ważne jest, by używać różnych haseł do wielu serwisów. Z pewnością pomoże w tym Wam menedżer haseł, który znajduje się w przeglądarce.

Źródła:
vpnMentor

Serwer Dell T640 – podstawowa charakterystyka

Serwer Dell T640 – podstawowa charakterystyka

wirtualne numery

[MiniPoradnik] Gmail, Tinder, Uber… rejestracja za pomocą wirtualnego numeru

Wirtualne numery do rejestracji na stronach i aplikacjach.

Czym są platformy Low-Code i jakie jest ich znaczenie dla biznesu?

Platformy Low-Code i ich zastosowanie w biznesie

Dodaj komentarz

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.