Scroll Top
19th Ave New York, NY 95822, USA
laptop-5603790_19201

Windows Server – czym jest i kto powinien go kupić?

Systemy operacyjne Windows, takie jak Windows 11 i 10 czy wcześniejsze, budzące dziś nostalgiczne wspomnienia Windows 98 i XP, znamy wszyscy. Powszechnie wiadomo, że z Windowsa na co dzień korzystają nie tylko użytkownicy indywidualni, ale także przedsiębiorcy i pracownicy firm. Jednak czy wiesz, że gigant z Redmond od ponad dwudziestu lat przedsiębiorstwom oferuje także specjalne narzędzia, umożliwiające stworzenie bezpiecznej i funkcjonalnej infrastruktury komputerowej? Jednym z takich programów jest właśnie Windows Server.

Czym są oprogramowania komputerowe z serii Windows Server?

Oprogramowania komputerowe Windows Server to serwerowe systemy operacyjne od Microsoftu, które bazują na architekturze i interfejsie klasycznych systemów operacyjnych. Są jednak wzbogacone o specjalne funkcje serwerowe, które umożliwiają zarządzanie urządzeniami komputerowymi oraz ich użytkownikami w środowisku firmowym, urzędniczym czy instytucjonalnym.

Choć, jak powiedzieliśmy we wstępie, programy komputerowe Windows Server są produkowane od około dwudziestu lat, historia rozwiązań serwerowych od Microsoftu sięga lat 90. XX wieku. Produkt, który niejako przetarł szlaki, czyli Windows NT 3.1 Advanced Server, został wypuszczony na rynek już w 1993 roku.

Jednak pierwszy Windows Server pojawił się dopiero w 2003 roku i był oparty na edycji Windows XP. Od tego czasu powstało kilkanaście aktualizacji, a ostatnią z nich jest Windows Server 2022, który premierę miał w 2021 roku. Umożliwia on wdrożenie w określonym środowisku serwera lokalnego, w chmurze lub hybrydowego, który łączy dwa wcześniejsze rozwiązania.

Programy komputerowe Windows Server – jakie mają funkcje?

Programy komputerowe z serii Windows Server mają wiele funkcjonalności, umożliwiających stworzenie bezpiecznej, funkcjonalnej, spójnej i przyjaznej dla użytkowników infrastruktury komputerowo-informatycznej w małej, średniej lub dużej firmie, a także w urzędach, placówkach edukacyjnych czy innych instytucjach.

Najważniejsze funkcje Windows Server to:

  • udostępnianie zasobów sieci lokalnej,
  • zarządzanie użytkownikami i dostępem do drukarek,
  • administrowanie połączeniami z siecią firmową przez VPN,
  • hostowanie starych i nowych aplikacji,
  • specjalistyczne zabezpieczenia sieci i infrastruktury.

Windows Server – klucz aktywacyjny. Komu się przyda?

Komu przyda się Windows Server? Klucz aktywacyjny 2022 jest dostępny w trzech wariantach, a Microsoft na swojej stronie sam podpowiada, dla kogo będą one najlepsze:

  • Essentials – rozwiązanie polecane małym firmom: do dwudziestu pięciu użytkowników i pięćdziesięciu urządzeń,
  • Standard – opcja rekomendowana dla środowisk fizycznych lub o minimalnej wirtualizacji,
  • Datacenter – wersja zalecana do centrów danych i środowisk chmur o wysokim stopniu wirtualizacji.

Sprawdź sklep z oprogramowaniami Teamnet-Software.pl

Jak nabyć Windows Server? Licencja dożywotnia jest dostępna bezpośrednio na stronie Microsoftu, ale w atrakcyjnej cenie możesz ją też kupić w sklepach internetowych. Sprawdź na przykład Teamnet-Software – jest to sklep z oprogramowaniami będący oficjalnym partnerem Microsoft. Zapoznaj się z ofertą firmy na stronie https://teamnet-software.pl/kategoria/server/windows-server/.

Zdobądź wiedzę!

Zostaw komentarz