Scroll Top
Tor

Tor – ciemniejsza strona internetu

Sieć tor – niekontrolowany internet. Raj dla dla przestępców, ale też osób uciskanych przez dyktatury. Znajdziemy tam ogłoszenia hakerów, pornografie dziecięcą, sklepy handlujące bronią, ale także Wikileaks czy polską Fundacja Panoptykon.

Katalog aktywnych stron w sieci Tor znajdziesz tutaj.

Sieć Tor tak jak cała masa pożytecznych wynalazków zaistniała dzięki DARPA, czyli amerykańskiej Agencji Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych. W ten sam sposób powstał m. in. Internet, GPS. Istnieje od września 2013 roku. Od tamtego czasu cały czas ewoluuje. Co jakiś czas różne media donoszą o upadku bezpiecznej sieci jaką jest Tor, lecz cały czas ma się dobrze.

Polski Darknet
O ile cała sieć Tor mimo licznych ataków ciągle się rozrasta. W języku polskim działa już tylko jedno forum Cebulka, lecz od 2013 roku. Razem z forum istnieje też bazar, w którym można kupić lub sprzedać nielegalne przedmioty, sterydy, czy narkotyki. Poza Fundacją Panoptykon jest też inny blog o nazwie DIMENSION X, w którym to autor opisuje bezpieczne poruszanie się po sieci Tor, tworzenie serwerów czy też inne projekty oparte na strukturze onion. Mimo, że działają tylko dwie strony oparte w całości na tej sieci. Stanowią spora dawkę wiedzy do przerobienia dla osób chcących bliżej poznać DarkNet.
 
Coraz więcej użytkowników, coraz więcej akcji FBI
W ostatnich latach dostęp do tej sieci Tor stał się bardzo ułatwiony. Wystarczy ściągnąć program Tor Browser, zainstalować przeglądarkę i wejść na spis ukrytych stron(strona działa tylko na przeglądarce Tor Browser). Właśnie w braku wysoko postawionej poprzeczki przy wchodzeniu do DarkNetu możemy doszukiwać się upadku wielu stron. Użytkownicy nieumiejętnie i bez wystarczającej wiedzy tak technicznej, jak i w zakresie bezpieczeństwa tworzą własne serwisy. W konsekwencji tego wiele stron .onion upadło. Musimy brać pod uwagę, że sieć Tor ukrywa nie nasz cały system tylko przeglądarkę. Dlatego też do pełnego użytkowania sieć nie tylko obserwacji potrzebujemy osobnego systemu, zabezpieczonego przed różnymi atakami.
 
Dobry obywatel nie ma nic do ukrycia
Możemy zastanawiać się dlaczego sieć Tor działa legalnie? Dlaczego działają w nim organizacje społeczne czy firmy? Przecież jeśli nie robimy nic złego po co nam ukrywanie tożsamości. Niestety w wielu krajach nielegalnie jest się źle wypowiadać na temat władzy, a nawet przeglądanie zagranicznych stron internetowych. Właśnie dzięki braku jakiekolwiek kontroli ta DarkNet może istnieć. Tylko od jej użytkowników zależy czy będą ją wykorzystywali w dobrych czy złych celach.

Zostaw komentarz