Rosyjska operacja przeciw cyberprzestępcom

Rosyjska operacja przeciw cyberprzestępcom – 25 osób aresztowanych

 

Ostatnia rosyjska operacja przeciw cyberprzestępcom doprowadziła do niemałego poruszenia na forach sieci Tor. Dlaczego? Zamknięty został jeden z większych marketów “rosyjskim” w Darknecie. Co ważniejsze, działający na szkodę obywateli innych państw, a tego przecież Moskwa nie robi!

Rosyjskie służby specjalne mogą pochwalić się sporym sukcesem. Aresztowały osoby odpowiedzialne za prowadzenie marketu w sieci Tor, który funkcjonował pod nazwą BuyBest Marketplace. W ramach sklepu cyberprzestępcy zajmowali się m.in. sprzedażą oraz skupem kart płatniczych, kradzieżą danych osobowych. Co więcej, sklep był liderem, jeśli chodzi o handel danymi phishingowymi.

Zarobek cyberprzestępców to 70 milionów dolarów

Jak podają śledczy, market BuyBest przestępcy założyli w 2013 roku. Dochód uzyskany przez nich to 70 milinów dolarów, w tym około 18 milionów dolarów trafiło do właścicieli platformy. Dodatkowo posiadał on około 90 stron lustrzanych, które umożliwiały działanie marketu w przypadku, gdy główna strona zostałaby usunięta. Działania FSB doprowadziły do zatrzymania ponad 20 osób, które zajmowały się prowadzenie strony, a jednym z oskarżonych został haker Aleksij Stroganowto(pseudonim Flint24).

Niespotykana operacja FSB

Smak całej tej sprawie nadaje fakt, że rosyjskie służby bardzo rzadko zajmują się ściąganiem cyberprzestępców w swoich granicach działających na szkodę osób z zagranicy, a właśnie tak jest w tym przypadku. Jeszcze do niedawna można było stwierdzić, że taki rosyjski cyberprzestępca nie szkodzący Rosji może spać spokojnie. Szczególnie, że Kreml zawsze blokował możliwość ekstradycji rosyjskich obywateli oskarżonych o czyny przestępcze. Oczywiście o ile nie zostanie złapany przez służby USA, np. podczas wakacji w innym kraju.

W związku z tym nie wiemy co jest powodem takiej decyzji. Polityka Kremla pozostaje wielką tajemnicą. Wiele osób wskazuję, że chodzi o wymianę osób pomiędzy USA i Rosją. Jednak możemy się tylko domyślać co było powodem tej akcji.

Tym wpisem zachęcam do poszerzanie swojej wiedzy, korzystając ze strony Tape.
Jeśli nie wiesz jak odpalić stronę, wejdź na mój mini poradnik. Więcej linków do stron w Darknecie znajdziesz na Aktywne strony tor.

Dodaj komentarz

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.