19th Ave New York, NY 95822, USA
fałszywe opinie google maps

Restauracja Zakopiańczyk. Kto jeszcze korzystał z fałszywych opinii w Google Maps? [Analiza]

Afera związana z Restauracją Zakopiańczyk wybiła temat fałszywych opinii w Google Maps. Korzystając z tej fali, przeanalizowałem 50 kont, z których zostały dodane opinie przed otwarciem restauracji. Stworzyłem artykuł, który chodził mi po głowie od dawna, a dokładnie od 2017 roku, gdy miałem „przyjemność” poznać firmę — Lokalni Przewodnicy. Czego dowiecie się z tego artykułu?

W artykule przedstawiam firmy, które otrzymały opinie z tych samych kont co Restauracja Zakopiańczyk. Wyróżniam kilka z firm, które szczególnie na to zasłużyły. Wyjaśniam, dlaczego klienci z jednej agencji pozycjonującej tak często potrzebują elektryków, szkoleń i gdzie najczęściej jedzą. Nie będzie jednak nic o firmie podającej się za Lokalnych Przewodników, znanej też pod nazwą PPC System. To temat na osobny artykuł.

Po co piętnować wystawianie fałszywych opinii?

Uważam, że mamy prawo oczekiwać szczególnie od firm, że nie zostaniemy wprowadzeni w błąd czy oszukani. Rozumiem opinie, które zostają dodane przez znajomych, ale masowe publikowanie kłamliwych opinii jest dla mnie poza normą. W swojej naiwności liczyłem, że ostatnie kary nałożone przez UOKiK na Opinie.pro i SN Marketing ukrócą wprowadzanie w błąd mniej świadomych użytkowników, ale jednak złudna nadzieja. Także uważam, że dobrze jest nagłaśniać takie sprawy, być może w końcu Google zwróci się w tę stronę.

Więcej o analizie

Dane kopiowałem ręcznie i robiłem to w przeciągu kilku dni. Teraz wiem, że mogłem zrobić to automatycznie. Ze wszystkich opinii tylko 3 z nich miały mniej niż 5 gwiazdek.

  1. Sprawdziłem 80 kont, które dodały opinie Restauracji Zakopiańczyk przed jej otwarciem.
  2. 30 z nich miało zablokowaną możliwość obserwowania, czyli brak możliwości zaglądnięcia do wystawianych opinii.
  3. Przeanalizowałem 50 pozostałych kont, które umieściły 443 opinie.
  4. W artykule przedstawiam lokalizacje firm, które miały minimum 8 opinii (niektóre miały kilka lokalizacji).
  5. W artykule wyróżniam 3 firmy z największą ilością opinii i przedstawiam kilka ciekawostek o nich.

Warto pamiętać, że dodawaniem fałszywych opinii zajmuje się sporo firm w Polsce. Jednak jeśli tak działają, to niech liczą się z konsekwencjami tego.

Lokalizacje firm z liczbą opiniI

ACK szkolenia
Sucha 15/101, 80-531 Gdańsk
14
ACK Szkolenia
Strzegomska 202a/4, 54-432 Wrocław
12
Sushi Banzai Nowy Targ
Kolejowa 5, 34-400 Nowy Targ
10
CHEF food&friends
Długa 11, 80-827 Gdańsk
12
Mr Wang Asian Food
aleja Bohaterów Warszawy 40, 70-342 Szczecin
10
KARMNIK „WSPIERAMY SMAKIEM”
I Liceum Ogólnokształcące im Tadeusza Kościusz
9
Elektryk Gdańsk ¦ ¦ ¦ Pomiary Elektryczne | Przeglądy Elektryczne
Letnicka 1G, 80-536 Gdańsk
9
SEOSEM24 – Pozycjonowanie stron www Warszawa, Tworzenie stron www Warszawa, Agencja reklamowa Warszawa
Świętokrzyska 18/505, 00-002 Warszawa
8
SEOSEM24 – Pozycjonowanie stron www Warszawa, Tworzenie stron www Warszawa, Agencja reklamowa Warszawa
Świętokrzyska 18/505, 00-002 Warszawa
8
Boogie Cafe & Bistro
Aleja Armii Krajowej 8, 95-100 Zgierz
8
Pan Zapiekanka
Długa 69, 31-147 Kraków
8
Frontiera – Pizza Napoletana & Modern Grill
Kwiatowa 2, 61-881 Poznań
8
Elektryk Gdańsk ¦ ¦ ¦  Pomiary Elektryczne | Przeglądy Elektryczne
Letnicka 1G, 80-536 Gdańsk
8
Elektryk Kraków – ¦ ¦ ¦ Usługi Elektryczne8

13 lokalizacji FIRM Z NAJWIĘKSZĄ ILOŚCIĄ OPINII

W rankingu przoduje ACK Szkolenia (małe wyróżnienie), jednak trzeba przyznać, że w przeciwieństwie do wielu innych, ich profile tylko zawierają opinie z powiązanych kont. Właściciele nie komentują ich, dziękując za tak pochlebne i pozytywne opinie.
Chociaż liczba obserwujących na Facebooku z liczbą reagujących na posty zupełnie im się nie spina.

WYRÓŻNIENIA

Zagłębiając się w temat, postanowiłem, że specjalne wyróżnienia, oczywiście tylko słowne, nie idą za nimi żadne opinie 🙂 otrzymają 2 firmy, które w szczególnie rozbudowany sposób wykorzystują opinie.

fałszywe opinie google maps

ELEKTRYK24H [38 OPINII Z ANALIZOWANYCH KONT]

Firma Elektryk24h to pogotowie elektryczne. Fajnie jest mieć lewe opinie, ale jeszcze lepiej dziękować za nie jako właściciel. Wyróżnienie dla firmy otrzymują  za ilość komentarzy i podkreślanie ich prawdziwości na stronie. Dodatkowo można zauważyć ciekawą korelację pomiędzy tą firmą a firmą SEOSEM24. Być osobom, którym psują się żarówki, potrzebne są firmy zajmującej się pozycjonowaniem.

opinie google

SEOSEM24 [20 OPINII Z ANALIZOWANYCH KONT]

Firma SEOSEM24 to król w wykorzystywaniu fałszywych opinii (oczywiście, jeśli chodzi o tę analizę). Nie ma pewności, że to ona zajmuje się dodawaniem opinii, ale wiele na to wskazuje.
Uwaga! Tego nie wiedzieliście!
Agencja SEOSEM24 KRAKÓW jest najlepszą agencją SEO w Polsce według opinii klientów. Co więcej, tutaj link do ich własnego rankingu, też są w nim najlepsi. Gratulacje

OPINIE W BRANŻY GASTRO

Branża gastronomiczna rządzi się swoimi prawami. Nie oczekujmy, że każdy lokal będzie mieć 5 gwiazdek. 4 gwiazdki to w tej branży sporo, warto o tym pamiętać i może nawet unikać tych, które mają zbyt wysokie oceny, a najlepiej sprawdzać opinie. Szczególnie branża gastro nie dogodzi każdemu jeśli chodzi o smak o tym też warto pamiętać wystawiając opinię danemu lokalowi.

CO DALEJ?

Z pewnością skontaktuję się z właścicielami firmy, by dopytać o więcej szczegółów. Temat tych opinii jeszcze wróci. Jednak zanim to nastąpi, pojawi się kilka artykułów, związanych z Google Maps. Jeśli jesteście zainteresowani tematem, zaglądajcie na blog lub śledźcie #lokalniprzewodnicy na wykop.pl. Na koniec artykułu obiecany fragment ze specjalistką z Google Maps, która wierzy, że fałszywe opinie brzmią sztucznie. Oczywiście dokumentację i zrzuty posiadam 🙂

Gdyby ktoś chciałby się podzielić ciekawostkami i informacjami w temacie. Zostawcie komentarz lub napiszcie na kontakt@itcontent.eu

Zdobądź wiedzę!

Comments (5)

Jeszcze o jednym aspekcie warto wspomnieć. O ile ludzie podchodzą ostrożnie do pozytywnych opinii, bo wiedzą, że mogą być fejkowe, o tyle bardzo bezkrytycznie postrzegają opinie negatywne… I tu pojawia się problem nieuczciwej konkurencji lub hejtu. Sam, w swojej firmie czegoś takiego doświadczyłem, gdy przez lata ciężko pracowaliśmy na dobrą opinię, a nagle w jednym miesiącu zostaliśmy zasypani negatywami. Sprawa zgłaszana do Google, bo ewidentnie konta były fejkowe (sporo ocen bez żadnego komentarza i np. samo imię). Google połowę z nich usunęło od ręki, drugą połowę jednak zostawiło. I nie pomogła argumentacja, że skoro połowa ocen jest fejkowa to druga połowa, dodana dokładnie w tym samym czasie, też prawdopodobnie może być fejkowa i jeśli usuną opinię, a ktoś faktycznie wystawił negatywa, to po prostu zrobi to drugi raz (jeśli jest prawdziwy). Oczywiście mamy pewne przypuszczenia skąd te złe opinie, ale nikogo za rękę nie złapaliśmy… Ogólnie dodawanie opinii powinno być możliwe po zweryfikowaniu jakimś profilem zaufanym. Wtedy wiadomo, że każdy się pod nią podpisuje…

Liczba osób obserwujących na fejsie z liczbą obserwujących nie ma nic wspólnego. Sam mam 4435 polubień strony, post ma średnio 1000 odbiorców, z czego jest około 60-90 lajków pod postem i od 30 do 50 komentarzy – zależy od dnia/postu. Natomiast jak w post wstawię link to już odbiorców około 100 lajków max 5-10, komentarzy 0. Dodam, że nigdy nie kupowałem żadnych usług do social media. Wszystko robię sam (nawet bez reklam). Fb istnieje od 5 lat.
Fakt więc, że liczbaobsów nie spina się z liczbą reagujących na posty naprawdę nie ma tu żadnego znaczenia.

Tutaj bardziej się rozjeżdża:
9.2 tys. obserwujących
6-12 lików pod postem

Jeśli z tym zakopiańczykiem okaże się że to prawda to prokurator powinien postawić im zarzuty prokuratorskie.

mocny content
bardzo mi się podoba, ale czy istnieje jakikolwiek sposób by te praktyki pokonać. Widzę to również w swojej branży fotografii ślubnej. Setki komentarzy nowych firm. Ciężko to przeskoczyć.

Zostaw komentarz