Scroll Top
19th Ave New York, NY 95822, USA
przestępcy wybierają paczkomaty

Dlaczego przestępcy wybierają paczkomaty?

Myślę, że każdy z nas, choć kilka razy korzystał z paczkomatów. W końcu jest ich w Polsce ponad 6000 i bez problemu można je znaleźć w praktycznie każdym mieście.
Odbierając czy wysyłając paczkę, można odnieść wrażenie, że usługa ta jest szczególnie podatna na inwigilację. Musimy przecież podać swoje dane, numer telefonu, maila, a dodatkowo nadając i odbierając paczkę, możemy zauważyć kilka kamer, które obserwują każdy nas ruch. Wszystko to w obrębie jednej firmy. Co więc sprawia, że przestępcy wybierają paczkomaty?

Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Można powiedzieć, że dają więcej możliwości niż przesyłki kurierskie do domów czy Urzędów Pocztowych. Jednak składa się na to wiele czynników, które opiszę w tym artykule.

Brak konieczności kontaktu z innymi osobami

Korzystanie z paczkomatu ogranicza czynnik ludzki. W przeciwieństwie do poczty, gdzie często trzeba okazać dowód osobisty, odbiór i nadanie może odbyć się bez bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi. Oczywiście część osób zajmujących się sprzedażą czy zakupem nielegalnego towaru wykorzystuje tzw. słupy, ale o tym za chwilę.

Nadanie przesyłki z dowolnego paczkomatu

Ustalenie z góry paczkomatu, w którym zostanie umieszczona przesyłka, nie jest konieczne. Można to zrobić z każdego paczkomatu, o ile jest w nim wolne miejsce. Oczywiście konieczne jest założenie konta, podanie numeru telefonu, maila. Oczywiście numer telefonu nie musi być prawdziwy z uwagi, że na maila równolegle przychodzi informacja z kodem. Te możliwości praktycznie wykluczają ingerencję służb w nadanie przesyłki.

Możliwość odbioru, wysyłki o dowolnej godzinie

Elastyczność czasu odbioru to powód dla wielu z nas. Dlatego też przestępcy wybierają paczkomaty. Daje to czas na zapoznanie się z okolicą. W przeciwieństwie do odbioru przesyłki kurierskiej, tutaj cały proces, w jaki sposób i o której godzinie odbędzie się odbiór, zależy od przestępcy.

Wykorzystywanie słupów

Czytając artykuły o grupach przestępczych, często można natrafić na określenie “słup’. Są to osoby, które wykorzystują przestępcy do tworzenia kont bankowych czy po prostu czynności, które muszą zostać wykonane przez ludzi, często udostępniających informacje o sobie. Tak też jest w tym przypadku. Przestępcy wykorzystują osoby bezdomne, z problemami alkoholowymi czy podatnymi na manipulację. Służą one do odbioru paczek z paczkomatu. By przestępcy nie musieli obawiać się kamer.

Tym artykułem nie chciałbym Was zniechęcić do korzystania z paczkomatów. Sam korzystam i ciężko nie docenić tej formy wysyłania przesyłek. Jednak chcę Was uświadomić, jak to się odbywa w świecie przestępczym, czyli dlaczego przestępcy korzystają z paczkomatów. Dodatkowo pragnę przekazać, że masę rzeczy można obejść, nagiąć i to legalnie, jeśli chcemy chronić swoje dane.

Zostaw komentarz