Naukowcy z Calteh stworzyli
stabilny 
pierścień plazmy
bez użycia próżni

Plazma – upragnione źródło taniej energii upatrujemy w fuzji jądrowej. Jednak, aby zaistniała, musimy spełnić wiele specyficznych warunków. Zbudowana jest ona z jonów i elektronów, a występuje naturalnie na Ziemi jako błyskawica, w zjawisku pogodowym zwanym ogniem św. Elma (świecące kule pojawiały się na spiczastych obiektach podczas burz). Natomiast sztucznie wytwarzana jest w żarówkach plazmowych oraz pochodniach do cięcia plazmą.

Plazma

Zwykłe plazmy nie mają wyraźnie określonego kształtu, a błyskawica podąża ścieżką najmniejszego oporu, tworząc rozwidlające się struktury. Jednak sztuczna plazma ograniczona była przez komory próżniowe i pola magnetyczne, lecz i tak czas utrzymania ograniczał się do kilku milisekund . I to się właśnie zmieniło.

Rewolucja nastąpiła, gdy udało się stworzyć plazmę bez próżni, a nawet bez potrzeby tworzenia pół elektromagnetycznych. A pierścień można utrzymać tak długo, jak będzie dostarczana energia.  Aby wytworzyć pierścienie plazmy, stworzono sumień wody o grubości ludzkiego włosa, który uderza w płytkę z prędkością 305 m/s.

Niezwykłe jest też to, że plazma emituje fale radiowe, które zakłócały prace telefonów komórkowych w czasie eksperymentu, a naukowcy nie wiedzą z czego to wynika.

Eksperci twierdzą, że dzięki plazmie będziemy w przyszłości magazynować energię bez potrzeby użycia próżni i pół elektromagnetycznych.

Źródło:
Calteh

Dodaj komentarz

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.