Scroll Top
menedżery haseł

Menedżery haseł – który wybrać?

Menedżery haseł są nam potrzebne. Im więcej czasu spędzamy w Internecie, tym częściej musimy z nich korzystać. Zdecydowanie niewielu z nas jest w stanie stworzyć unikalne hasła dla kilkudziesięciu portali i serwisów. A większość z nas zakładała konta na więcej niż 100 stronach. Wiemy, że używanie tych samych haseł nie jest bezpieczne, a co chwilę słyszymy o bazie danych, która została wykradziona z jakiegoś serwisu.

W artykule pokażę Wam, kilka menedżerów haseł wartych uwagi. Z większości z nich korzystałem, dlatego chciałbym podzielić się swoją wiedzą i spostrzeżeniami na ich temat. Oczywiście nie obejdzie się bez analizy technicznej i funkcjonalnej tych programów. Tylko pamiętajcie! Jeśli pobieracie dany program to tylko z oficjalnych stron. Unikniecie dzięki temu starszych wersji i złośliwych instalatorów.

menedżery haseł
DASHLANE

Przechowywanie danych:  Amazon AWS

Szyfrowanie: Argon2d, PBKDF2 200 000, PBKDF2 10,204

Koszt/Wersje:
1. Wersja bezpłatna pozwala zapisać do 50 haseł na jednym urządzeniu. Możliwości skorzystania z 30-dniowej wersji próbnej.
2. Premium, czyli hasła i liczba urządzeń bez limitu. Dodatkowo otrzymacie monitoring wycieków i alerty oraz VPN. Cena w rozliczeniu rocznym to 39.99$, czyli 3.33$/mies. Możliwości skorzystania z 30-dniowej wersji próbnej.

Darmowa wersja pozwala na stosunkowo niewiele. Menedżer haseł pozwalający na zapisanie do 50 haseł zdecydowanie posłużyć nielicznym. Może przydać się jednak przy tworzeniu projektów. Wersja premium zapewnia znaczne więcej. Nieograniczona ilość haseł + nieograniczona ilość urządzeń daje spore możliwości. Dodatkowo VPN i dwuskładnikowe uwierzytelnianie przy użyciu klucza YubiKey. Twórcy oferują też wersję Biznes i Rodzina.

menedżery haseł
1PASSWORD

Przechowywanie danych:  Serwery W USA, Kanada, Unia Europejska lub własny WLAN, Dropbox, iCloud

Szyfrowanie: 256-AES, PKBDF2

Koszt/Wersje:
1. Usługa premium pozwala na nieograniczoną ilość haseł i urządzeń oraz 1 GB miejsca na dokumenty, uwierzytelnianie dwuskładnikowe oraz  tryb bezpiecznej podróży. Cena w rozliczeniu rocznym to 35.88$, czyli 2.99$/mies. Możliwość skorzystania z 30-dniowej wersji próbnej.

Niestety 1password nie posiada darmowej wersji. Aczkolwiek możemy skorzystać z 30-dniowej wersji próbnej. Jest to najpopularniejszy menedżer haseł. Ciekawą opcją jest tryb podróży, który pozwala na zablokowanie wszystkich pozostałych urządzeń poza tym, z którym podróżujemy. Twórcy oferują też wersje rodzinne oraz biznesowe.

menedzery_hasel_firefox-e1607086429795 (Demo)
FIREFOX LOCKWISE

Szyfrowanie: AES-256-GCM, PBKDF2, HKDF z SHA-256

Koszt/Wersje:
1. Darmowa usługa pozwalająca na przechowywanie haseł. Dodatkowo można zabezpieczyć każdą nową sesję hasłem głównym.

Firefox Lockwise to menedżer haseł stworzony przez grupę Mozilla. Jest w pełni darmowy, włączając w to aplikację na systemy Android oraz iOS. Oczywiście działa też razem z przeglądarką Mozilla Firefox. Możliwe, że części z Was zadowoli ta usługa i nie ma sensu płacić za opcje, z których raczej się nie skorzysta.

Zostaw komentarz