Mapowanie dysków w systemie Windows 10

Mapowanie dysków w systemie Windows 10

Termin mapowanie kojarzy się większości osób podłączaniem zdalnego dysku w sieci. Jeden użytkownik udostępnia zasoby swojego dysku twardego, a drugi „podpina” go tak, by móc z niego korzystać jak z własnego dysku. Wielu internautów nie zdaje sobie nawet sprawy, że z mapowaniem stykają się na każdym kroku podczas korzystania z Internetu, bowiem mapowanie jest pojęciem szerszym i nie dotyczy tylko dysków sieciowych.

Czym jest mapowanie?

Mapowanie to jeden z najważniejszych procesów używanych w informatyce. Polega na wirtualnym przyporządkowaniu jednych zasobów danego systemu do drugich. Może ono dotyczyć partycji, plików, zasobów sieciowych lub pamięci operacyjnej czy adresów IP. Przykładowo mapowanie adresów IP to niejako tłumaczenie nazwy domeny na faktyczny adres IP komputera, do którego on się odwołuje.

“Trudno jest zapamiętać faktyczne adresy IP, będące ciągiem cyfr, np. 212.77.100.101. łatwiej jest zapamiętać nazwę danej domeny, w tym wypadku wp.pl. Nazwy te tłumaczone są, („mapowane”) przez serwery DNS (Domain Name System), które wyszukują adresy IP danej strony na podstawie wpisu internauty. Gdy wpis zostanie przetłumaczony na odpowiedni format, następuje połączenie i żądana strona internetowa zostaje otworzona” – wyjaśnia przedstawiciel firmy Klucz-System, sklepu internetowego z oprogramowaniem komputerowym.

Mapowanie pozwala zwiększyć wydajność i szybkość działania systemu, poszerzyć zakres jego funkcji i podwyższyć komfort jego użytkowania. Dzięki niemu można także znacząco ułatwić przeglądanie i wymianę zasobów w danej sieci, np. sieci lokalnej należącej do jakiejś firmy. Administrator sieci musi najpierw te zasoby udostępnić, a następnie użytkownicy je zmapować, by mieć dostęp do nich ze swoich urządzeń. W tym momencie mamy do czynienia z mapowaniem dysku sieciowego.

Mapowanie dysków w Windows

Mapowanie ułatwia dostęp do katalogu udostępnianego w sieci LAN na innym komputerze czy serwerze FTP. Polega na przypisaniu wybranej litery dysku w używanym aktualnie komputerze do konkretnego katalogu, który jest zlokalizowany na drugim komputerze w sieci. Pod warunkiem, że został on wcześniej udostępniony. System operacyjny Windows umożliwia ten proces swoim użytkownikom poprzez prostą funkcję mapowania (odwzorowania) dysku z poziomu eksploratora plików. Mapowanie ułatwia przeglądanie dostępnych w sieci zasobów, ponieważ nie wymaga ręcznego wpisywania długiej ścieżki sieciowej, wystarczy jedno kliknięcie ikony zmapowanego dysku, umieszczoną np. na pulpicie komputera, by uzyskać do nich dostęp.

Jak zmapować dysk sieciowy w systemie Windows 10?

Dzięki odwzorowaniu dysku można uzyskać łatwy dostęp do niego z poziomu eksploratora plików w systemie Windows 10. Nie trzeba za każdym razem go wyszukiwać czy wpisywać odpowiedni adres sieciowy. Co należy zrobić?

  • najpierw otwieramy eksplorator plików za pomocą menu Start lub naciskając klawisz z logiem Windows +E,
  • w lewym okienku kontekstowym szukamy opcji „Ten komputer”, a następnie klikamy na funkcję „Mapuj dysk sieciowy”,
  • wybieramy literę dla nowego dysku i określamy folder, który ma zostać zmapowany (wpisujemy ręcznie ścieżkę do folderu lub wskazujemy ją za pomocą funkcji „Przeglądaj”)
  • aby odwzorowany dysk był widziany za każdym razem, gdy używamy komputera, zaznaczamy pole wyboru „Połącz ponownie przy logowaniu”, na koniec klikamy „Zakończ” i gotowe.

Tego typu połączenie umożliwia wykonywanie wszystkich standardowych operacji na zmapowanym dysku: przeglądanie, edycja, kasowanie i dodawanie plików. Mapowanie dysku sieciowego można również przeprowadzić na urządzeniach z Androidem lub z innymi systemami operacyjnymi. Wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację, dzięki której będzie możliwe korzystanie z udostępnionych plików np. na smartfonie czy tablecie.

Serwer Dell T640 – podstawowa charakterystyka

Serwer Dell T640 – podstawowa charakterystyka

wirtualne numery

[MiniPoradnik] Gmail, Tinder, Uber… rejestracja za pomocą wirtualnego numeru

Wirtualne numery do rejestracji na stronach i aplikacjach.

Czym są platformy Low-Code i jakie jest ich znaczenie dla biznesu?

Platformy Low-Code i ich zastosowanie w biznesie

Dodaj komentarz

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.