Exit scam

Exit scam, czyli zamykanie marketów w Darknet

Sprzedawcy operujący w sieci Tor nie mają lekko. Z jednej strony muszą uważać na akcje służb, policji. Zachować anonimowość fizyczną oraz tą internecie. Z drugiej strony, mogą zastać oszukani przez innych użytkowników. Z tym problemem można sobie poradzić, prowadząc sklep na zaufanej platformie. Jednak i tutaj mogą pojawić się problemy.

Z reguły są dwa sposoby na zamknięcie marketu w sieci Tor. Pierwsza, w której to służby państw dokonują przejęcia, a druga to typowy “exit scam“, który dokonują administratorzy portalu. I właśnie w tym artykule skupimy się na tej drugiej opcji. Jednak dla pełnego obrazu wyjaśnijmy jak działają markety w Darknet.

Rola marketów w sieci Tor

Nie jest łatwo dokonać uczciwej transakcji, gdy nie znamy i nie możemy zidentyfikować drugiej strony. Możemy liczyć na przyzwoitość, jednak jest to zdecydowanie za mało. Taką właśnie sytuacje mamy w sieci Tor. Potrzebujemy dodatkowo trzeciej strony, które będzie kontrolować cały ten proces. A jest to sprawdzanie uczciwości sprzedających oraz obsługa finansowej strony transakcji. Co daje też trzeciej stronie możliwość na oszustwo.

Po osiągnięciu ugruntowanej pozycji na rynku market może dokonać tzw. exit scam. Proces ten znany jest nam bardziej z piramid finansowej, czy też już mniej aktywnych projektów związanych z kryptowalutami. Po zebraniu pewnej puli środków pieniężnych właściciele rozpływają się w powietrzu.

Podobnie jest w przypadku marketów w sieci Tor. Z racji, że kontrolują one przepływy finansowe, mogę w pewnym momencie odciąć się, zabierając wszystkie środki na z portalu. Często jest to dłuższy proces polegający na zablokowaniu możliwości wypłacania środków, nie blokując sprzedaży i wyniku czego, kupujący nadal może wpłacać pieniądze. Oczywiście po pewnym czasie użytkownicy dowiadują się o oszustwie, jednak z zasady jest już zdecydowanie za późno by odzyskać skradzione pieniądze.

I na koniec

Tekst powstał na podstawie artykułu ze strony Tape. Znajdziecie na niej zdecydowanie bardziej obszerny artykuł w języku angielskim. Dodatkowo rozszerzony o sporo linków do faktycznych przykładów. Jeśli nie możecie wejść na stronę, skorzystajcie z Tor. Jak zacząć?. Tam znajdziecie przydatne informacje, które pomogą Wam bezpiecznie skorzystać z sieci Tor.

Serwer Dell T640 – podstawowa charakterystyka

Serwer Dell T640 – podstawowa charakterystyka

wirtualne numery

[MiniPoradnik] Gmail, Tinder, Uber… rejestracja za pomocą wirtualnego numeru

Wirtualne numery do rejestracji na stronach i aplikacjach.

Dodaj komentarz

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.