Scroll Top
mezczyzna-przy-komputerze

Co wpływa na szybkość hostingu? Na te parametry zwróć uwagę przy zakupie!

Wybór hostingu dla strony internetowej jest zadaniem, któremu warto poświęcić dłuższą chwilę. W końcu od tego, jak szybko będzie ładował się serwis WWW, zależy w dużej mierze to, jak wiele osób będzie go odwiedzać. Warto w takim razie wiedzieć, co wpływa na szybkość hostingu i jakie parametry są szczególnie istotne.

Co wpływa na szybkość hostingu?

Wydajność i szybkość ładowania stron internetowych może być uzależniona od wielu czynników. Jednym z nich jest rodzaj dysków przechowujących dane. Urządzenia, które charakteryzują się bardzo wysoką szybkością odczytu i zapisu, to dyski SSD NVMe, które wykorzystywane są przez np. www.SEOhost.pl (serwery, hosting). Znaczenie ma również typ hostingu. Istnieją różne rodzaje tej usługi, takie jak współdzielony, VPS (Virtual Private Server), dedykowany i hosting w chmurze.

Hosting współdzielony może być wolniejszy, ponieważ zasoby serwera są podzielone między wiele stron. Natomiast VPS i dedykowane serwery oferują lepszą wydajność. Hosting w chmurze wydaje się zapewniać elastyczność i skalowalność, co również wpływa na szybkość. Bardzo duże znaczenie mają też parametry serwera. Najważniejsze z nich to CPU, pamięć RAM, przestrzeń dyskowa i przepustowość, które mogą wpływać na wydajność hostingu. Większe zasoby mogą też obsługiwać większy ruch i bardziej złożone strony internetowe.

Parametry, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie hostingu

Przeglądając oferty usługodawców, należy zwrócić szczególną uwagę na takie parametry jak:

  • przestrzeń dyskowa,
  • transfer danych (przepustowość),
  • prędkość serwera,
  • bezpieczeństwo,
  • obsługa techniczna,
  • cena i warunki umowy.

Poza kwestiami związanymi z szybkością hostingu warto zwrócić uwagę również na inne kwestie, które bez wątpienia będą miały wpływ na działanie strony WWW. Bardzo ważna jest ilość dostępnej przestrzeni na serwerze do przechowywania plików strony internetowej i innych danych. Warto upewnić się, że przestrzeń dyskowa odpowiada potrzebom strony. Znaczenie ma również maksymalna ilość danych, które mogą być przesłane z serwera do osób odwiedzających stronę. Serwisy z dużym ruchem zwykle wymagają wyższego transferu danych.

Niezwykle ważne jest wsparcie techniczne, które powinno być łatwo dostępne, najlepiej przez całą dobę. Niektóre pakiety hostingowe oferują nawet wykonywanie operacji, takich jak tworzenie baz danych, zmiana haseł czy zakładanie konta pocztowego.

Jak wpłynąć na szybkość działania strony internetowej?

Wybór odpowiedniego hostingu jest bez wątpienia najważniejszy. Jednak chcąc przyspieszyć stronę internetową, warto również wykonać optymalizację kodu HTML, zredukować liczbę zapytań HTTP, a także regularnie aktualizować oprogramowanie. To tylko kilka przykładowych działań, o których należy pamiętać w tym kontekście.

Wybór odpowiedniego hostingu może wydawać się skomplikowany, zwłaszcza dla osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w prowadzeniu własnej strony internetowej. Na szczęście profesjonalnie usługodawcy pomagają w dokonaniu decyzji.

Zdobądź wiedzę!

Zostaw komentarz