błąd w infrastrukturze procesorów

Odkryto krytyczny błąd w infrastrukturze procesorów. Wszystkie komputery zwolnią

Odkryto błędy w architekturach posesorów AMD oraz Intela, przez którą możliwy jest wyciek informacji przechowywanych w pamięci jądra systemu operacyjnego.
Niestety jak się okazuje wszystkie procesory produkowane od 2010 roku maja tę wadę, a jedynym ratunkiem jest łatka, która spowolni procesory od 5%  do nawet 62%. Problem ten może poważnie zaburzyć ruch sieciowy takich gigantów jak Microsoft, Google czy Amazon.

Największym problemem jest skala komputerów dotkniętych błędem. Szczególnie jeśli chodzi o procesory firmy Intel. Biorąc pod uwagę ile procesorów wyprodukowała ta firma przez ostatnie 7 lat.  Nie odnotowano ataków, ale zapewne to kwestia czasu. Niestety nie ma dobrego rozwiązania, albo łatki spowolnią pracę procesorów, albo musimy zacząć wymieniać podzespoły. I tak czekając, aż Intel wyprodukuje nowe procesory bez tego błędu. Na szczęście patche już są. Testują je betatesterzy.

Intel w odpowiedzi tłumacz się twierdząc, że to nie dziura, a “zestaw metod badawczych niepozwalających na uszkodzenie lub skasowanie danych“. Potwierdza też fakt, że dziura nie dotyczy tylko jego procesorów, a więcej informacji ujawni w przeciągu tygodnia.
Co ciekawe spółka CEO Intel miesiąc temu sprzedała wszystkie swoje akcje Intela 🙂

Jednak więcej informacji można dowiedzieć się od zespołu Projektu Zero firmy Google.
Dzielą oni ten błąd na dwa możliwe ataki Meltdown i Spectre. Pozwolą one osobom trzecim wykraść dane, które są przetwarzane obecnie na komputerze. Co więcej mogą przechwytywać dane z innych programów. Mogą być to hasła, osobiste zdjęcia czy poufne dokumenty firmowe. Mówimy tu nie tylko o atakach na komputery, ale też telefony czy dane zawartych w chmurach. Pierwsze kody służące do ataków już można znaleźć w sieci.

Jest jeszcze jeden olbrzymi problem. Podczas ataków wirusów czy grup hakerskich na firmy wiemy widać je i można je zatrzymać. Niestety podczas ataku wykorzystującego błąd w infrastrukturze procesorów nie wiemy czy byliśmy/jesteśmy ofiara ataku.

 

Źródło:
Niebezpiecznik

Dodaj komentarz

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.