sieć tor
Sieć Tor. Jak zacząć?
Jeśli natknęliście się na ten artykuł zapewne wiecie o co chodzi, co to jest sieć Tor, jak działa. Jeśli nie poniżej odsyłam do ciekawych stron na jej temat. Do biernego korzystania z sieci tor wystarczy Ci przeglądarka Tor Browser, ale pamiętaj tylko i wyłącznie do obserwowania.

W artykule „Sieć Tor. Jak zacząć?” znajdziecie:

  • jak poruszać się po sieci Tor jako obserwator,
  • podstawowe informacje, ciekawostki, linki do materiałów o sieci Tor,
  • skąd pobrać Tor Browser, konfiguracja przeglądarki,

Gdzie szukać podstawowych informacji o sieci Tor?

Dosyć obszerny artykuł na Polskiej Wikipedii pod linkiem  Tor (sieć anonimowa). Na pewno zainteresują Cie też ciekawostki znajdziesz je na ZaufanaTrzeciaStrona. Zajrzyj również na TheHiddenWiki. Po tej dawce wiedzy dowiesz się do czego jest używana, kto z niej korzysta. Teraz zdecyduj czy chcesz wejść w ten świat.

Skąd pobrać przeglądarkę Tor Browser?

Jak w każdym innym programie. Jeśli pobierać to tylko ze strony producenta. Znajdziecie ją pod adresem TorProject. Dzięki temu masz pewność, że pobierasz najnowsza wersję. Podczas pobierania macie możliwość wybrać język oraz przeglądarkę pod wasz system.

tor pobierz

Instalacja

1.Wybieram nasz język
2. Wybieramy folder, w którym zainstalujemy przeglądarkę. Poradnik jest skierowany do użytkowników, którzy chcą być tylko obserwatorami, bez udzielania się na forach. Dlatego też nie musisz szyfrować swojego dysku ani korzystać z specjalnego systemu czy  programu VirtualBox.

Tor

3. Przy pierwszym włączeniu przeglądarki otworzy się okno, w którym możemy połączyć się z siecią TOR lub skonfigurować przeglądarkę. Przy konfiguracji możemy użyć Proxy, które posiadamy oraz mostów jeśli nasze państwo cenzuruje dostęp do sieci Tor(nie musimy korzystać w naszym kraju).

Tor konfiguracja

4. Po uruchomieniu przeglądarki wita nas strona startowa przeglądarki Tor Browser. Zaleca się włączyć blokowanie skryptów Java Script.

Tor konfiguracja

Możemy to zrobić też w inny sposób. Klikając na cebulkę>”Ustawienia Bezpieczeństwa” możemy je zmienić w bardzo prosty sposób.

Tor konfiguracja

Pamiętaj przeglądarka Tor Browser zapewnia trasowanie cebulowe tylko w obrębie przeglądarki. Wszystkie inne programy będą działać jak przy normalnym użytkowaniu.

I już możesz zacząć korzystać z linków mających końcówkę .onion
Znajdziesz je tutaj Aktywne Strony Tor

Po kliknięciu w „cebulkę” widzimy węzły, którymi przechodzi nasze połączenie.

sieć tor
Tor Project

Jeśli potrzebujecie więcej wiedzy zajrzyjcie za kilka dni no mojego bloga. Możecie też wejść na TorProject. Oczywiście twórców sieci Tor, którzy działają jako organizacja non-profit możecie wesprzeć poprzez przelewy pieniężne lub zostanie węzłem TORa. Czego osobiście nie polecam. Organy ścigania mogą na naszym komputerze zakończyć poszukiwanie winnego. Co nie jest zbyt przyjemne.

Dodajkomentarz