Naukowcy z Calteh stworzyli
stabilny 
pierścień plazmy
bez użycia próżni

Plazma – upragnione źródło taniej energii upatrujemy w fuzji jądrowej. Jednak, aby zaistniała, musimy spełnić wiele specyficznych warunków. Zbudowana jest ona z jonów i elektronów, a występuje naturalnie na Ziemi jako błyskawica, w zjawisku pogodowym zwanym ogniem św. Elma (świecące kule pojawiały się na spiczastych obiektach podczas burz). Natomiast sztucznie wytwarzana jest w żarówkach plazmowych oraz pochodniach do cięcia plazmą.

Plazma

Zwykłe plazmy nie mają wyraźnie określonego kształtu, a błyskawica podąża ścieżką najmniejszego oporu, tworząc rozwidlające się struktury. Jednak sztuczna plazma ograniczona była przez komory próżniowe i pola magnetyczne, lecz i tak czas utrzymania ograniczał się do kilku milisekund . I to się właśnie zmieniło.

Rewolucja nastąpiła, gdy udało się stworzyć plazmę bez próżni, a nawet bez potrzeby tworzenia pół elektromagnetycznych. A pierścień można utrzymać tak długo, jak będzie dostarczana energia.  Aby wytworzyć pierścienie plazmy, stworzono sumień wody o grubości ludzkiego włosa, który uderza w płytkę z prędkością 305 m/s.

Niezwykłe jest też to, że plazma emituje fale radiowe, które zakłócały prace telefonów komórkowych w czasie eksperymentu, a naukowcy nie wiedzą z czego to wynika.

Eksperci twierdzą, że dzięki plazmie będziemy w przyszłości magazynować energię bez potrzeby użycia próżni i pół elektromagnetycznych.

Źródło:
Calteh

Dodajkomentarz