Producent laptopów HP instaluje spyware spowalniający system

Jesteśmy przyzwyczajeni do masy aplikacji instalowanych przez producentów na telefonach. Nawet na flagowcach. Jednak wydawałaby się, że czasy kiedy producenci laptopów instalowali zbędne programy już minęły. Niestety jak się okazuje ten problem powrócił.

spyware

Minęło zaledwie dwa miesiące odkąd Lenowo zapłaciło karę w wysokości 3,5 miliona dolarów za instalowanie adware na laptopach, jednak jak się okazuje nie była jedyną taką firmą. HP instaluje na swoich komputerach oprogramowanie HP Touchpoint Analytics. Oficjalnie jest to zestaw narzędzie do zapewnienia bezpieczeństwo notebooka. Problem w tym, że oprogramowanie jest instalowane bez wiedzy użytkownika oraz stwarza duże problemy w związku z obciążeniem komputera.

Jak informuje producent usługę HP Touchpoint Analytics oferuje już od 2014 roku w ramach HP Support Assistant. Zbiera ona anonimowo informacje diagnostyczne o wydajności sprzętu. Żadne dane nie są udostepniane HP, chyba że użytkownik świadomie wyrazi na to zgodę, a klienci mogą zrezygnować z usługi i odinstalować ją dowolnym momencie.

Nawet jeśli program nie przekazuje danych firmie HP powoduje dwa problemy. Instaluje się sam bez zgody użytkownika co nie powinno być normą. Drugi problem to wydajność, którą zużywa. Jest to nawet 95% mocy obliczeniowej. Co jest typowe dla spyware, a nie dla programów renomowanej firmy.

Dodajkomentarz