Pełny sukces testu lotu
wahadłowca dream chaser

Firma Sierra Nevada Corporation(SNC) zakończyła sukcesem testy wahadłowca Dream Chaser, sygnalizując tym samym, że program osiągnął kolejny etap.

Śmigłowiec Columbia Model 234-UT Chinook, 11 listopada wyniósł pojazd testowy Dream Chaser, który wykonał swobodny lot oraz lądowanie na pasie startowym 22L w Edwards Bazie Lotniczej w Kalifornii.

„Test lotu Dream Chase’a wykazał doskonałą wydajność aerodynamicznej konstrukcji statku kosmicznego, a dane pokazują, że jesteśmy na dobrej drodze do bezpiecznego, niezawodnego lotu orbitalnego” powiedział Mark Sirangelo, wiceprezes agencji kosmicznej SNC.

Już w 2020 roku pierwszy wahadłowiec powinien przystąpić do jednej z sześciu misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Misje mają na celu dostarczenie astronautom potrzebnych materiałów i elementów wsparcia technicznego. Umożliwią łagodny powrót delikatnych substancji powstałych w wyniku eksperymentów.

Dream Chaser

Pojazd będzie wynoszony w przestrzeń kosmiczną rakietami Atlas V. Jednak jest też kompatybilny z innymi rakietami. Podczas sześciu misji na ISS zostaną wykorzystane bezzałogowe wahadłowce, ich celem będzie dostarczenie zaopatrzenia astronautom na stacji kosmicznej. Jest w stanie nawet przenieść 5,5 tony.

SIERRA NEVADA CORPORATION

Korporacja Sierra Nevada, uznawana jest za jedną z 10 najbardziej innowacyjnych firm na świecie. Oferuje zaawansowane rozwiązania technologiczne w dziedzinie przestrzeni kosmicznej, lotniczej, elektroniki i integracji systemów. Firma siedzibę ma w stanie Kolorado projektuje i produkuje zaawansowane pojazdy kosmiczne, silniki rakietowe i podsystemy kosmiczne oraz komponenty dla NASA, a także klientów komercyjnych. Firma działa również na rynku międzynarodowym. SNC ma ponad 25 lat doświadczenia na rynku. Uczestniczyła w ponad 450 udanych misjach kosmicznych i dostarczyła 4000 systemów, podsystemów i komponentów na całym świecie.

 

Dodajkomentarz