DARPA zainwestowała w technologię pozwalającą niszczyć całe gatunki

DARPA

DARPA zainwestowała w technologię pozwalającą niszczyć całe gatunki

100 milionów dolarów, tyle zainwestowała amerykańska agencja wojskowa w technologię niszczącą całe gatunki. Pierwotnie stworzona do wyniszczania komarów przenoszących malarię. Teraz metodę można przenieść też na inne gatunki.

Co roku malaria przenoszona przez komary zabija od miliona do trzech milionów osób. Jak wiemy próby eliminowania owadów przez środki, które je eksterminują kończą się uodpornieniem tychże owadów. Jednak naukowcy z Kalifornii wpadli na genialny pomysł. Wprowadzili do obiegu miliony bezpłodnych samców komarów. Celem tego projektu jest częściowe zatrzymanie rozmnażania się komarów. Z jajeczek, które postaną w ten sposób nic się nie wykluje.

Następnym gatunkiem do eksterminacji będą szczury, które badają szkoccy naukowcy. Trzeba przyznać, że jest to bardziej humanitarny sposób niż trucizna czy pułapki.

Jedna technologia ta budzi wiele kontrowersji. Ponieważ musimy spojrzeć na cały ekosystem, wprowadzanie organizmów może być w dłuższym okresie czasu szkodliwe. Obawy budzi też brak nadzoru nad tą technologią co w konsekwencji może doprowadzić do zastosowania militarnego. ONZ zastanawia się nawet nad wprowadzeniem moratorium. Jednak nie wszyscy się z tym zgadzają. Szczególni, że wstrzyma to wszystkie prace w tym obszarze badań.

Właśnie tymi badaniami zainteresowała się DARPA – Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności USA. Stała się największym jej fundatorem. Nowa technika genetyczna nazywa się napędem genowym.

Dodajkomentarz