błąd w infrastrukturze procesorów

Odkryto krytyczny błąd w infrastrukturze procesorów. Wszystkie komputery zwolnią

Odkryto błędy w architekturach posesorów AMD oraz Intela, przez którą możliwy jest wyciek informacji przechowywanych w pamięci jądra systemu operacyjnego.
Niestety jak się okazuje wszystkie procesory produkowane od 2010 roku maja tę wadę, a jedynym ratunkiem jest łatka, która spowolni procesory od 5%  do nawet 62%. Problem ten może poważnie zaburzyć ruch sieciowy takich gigantów jak Microsoft, Google czy Amazon.

Największym problemem jest skala komputerów dotkniętych błędem. Szczególnie jeśli chodzi o procesory firmy Intel. Biorąc pod uwagę ile procesorów wyprodukowała ta firma przez ostatnie 7 lat.  Nie odnotowano ataków, ale zapewne to kwestia czasu. Niestety nie ma dobrego rozwiązania, albo łatki spowolnią pracę procesorów, albo musimy zacząć wymieniać podzespoły. I tak czekając, aż Intel wyprodukuje nowe procesory bez tego błędu. Na szczęście patche już są. Testują je betatesterzy.

Intel w odpowiedzi tłumacz się twierdząc, że to nie dziura, a “zestaw metod badawczych niepozwalających na uszkodzenie lub skasowanie danych“. Potwierdza też fakt, że dziura nie dotyczy tylko jego procesorów, a więcej informacji ujawni w przeciągu tygodnia.
Co ciekawe spółka CEO Intel miesiąc temu sprzedała wszystkie swoje akcje Intela 🙂

Jednak więcej informacji można dowiedzieć się od zespołu Projektu Zero firmy Google.
Dzielą oni ten błąd na dwa możliwe ataki Meltdown i Spectre. Pozwolą one osobom trzecim wykraść dane, które są przetwarzane obecnie na komputerze. Co więcej mogą przechwytywać dane z innych programów. Mogą być to hasła, osobiste zdjęcia czy poufne dokumenty firmowe. Mówimy tu nie tylko o atakach na komputery, ale też telefony czy dane zawartych w chmurach. Pierwsze kody służące do ataków już można znaleźć w sieci.

Jest jeszcze jeden olbrzymi problem. Podczas ataków wirusów czy grup hakerskich na firmy wiemy widać je i można je zatrzymać. Niestety podczas ataku wykorzystującego błąd w infrastrukturze procesorów nie wiemy czy byliśmy/jesteśmy ofiara ataku.

 

Źródło:
Niebezpiecznik

Dodajkomentarz